Bugun...İMRUL KAYS VE KAMER SURESİ

Kamer Süresi İmrul Kays’tan Esinlenmiştir İddiasına Cevap İnternet üzerinde yoğun bir şekilde İslam aleyhtarı propagandalar yapılmakta olup, konularına da çok ciddi bir şekilde hazırlanmaktadırlar. İslami kesimler, sosyal medya ve internet konusunda zayıf olduğunu görüyoruz. Yani İnternete Müslüman gençlerin takılması tek başına yeterli değil, buralarda ehli ilim sahibi kişilerin ciddi makaleler yazması ve İslam karşıtı iddialara reddiyeler yapmaları gerekir.

facebook-paylas
Tarih: 02-05-2020 14:08

İMRUL KAYS VE KAMER SURESİ

İbrahim Halil ER

Kamer Süresi İmrul Kays’tan Esinlenmiştir İddiasına Cevap

İnternet üzerinde yoğun bir şekilde İslam aleyhtarı propagandalar yapılmakta olup, konularına da çok ciddi bir şekilde hazırlanmaktadırlar. İslami kesimler, sosyal medya ve internet konusunda zayıf olduğunu görüyoruz. Yani İnternete Müslüman gençlerin takılması tek başına yeterli değil, buralarda ehli ilim sahibi kişilerin ciddi makaleler yazması ve İslam karşıtı iddialara reddiyeler yapmaları gerekir.
Çünkü, özellikle gençler bu ortamlarda dolaşmakta olup, bu tür İslam karşıtı sitelerin iğfallerine maruz kalmaktadır. Bu tür sitelerin en büyük özelliği İslam ile ilgili bazı ince konuları çarpıtarak gençlerin zihnini bulandırmaktır. Sonuçta bu çarpıtmanın doğru veya ilmi olması gerekmiyor, amaç zihin bulandırmak ve zayıf olan kişileri tuzaklarına çekmek.
Son aylarda internette dolaşan en önemli iddiaların başında İmrul Kays’a mal edilen bir şiir gelmektedir. Şiir, Kamer süresinin bir benzeri olduğundan İslam karşıtları, Hz. Muhammed (sav)’in bundan etkilenip Kur’an’a koyduğunu iddia etmektedirler. Biz de özellikle gençlerin bize yoğun miktarda bu konuda sordukları sorulara cevap vermek amacıyla konuyu araştırdık. İsterseniz önce İmrul Kays’tan bahsedelim, sonra ilgili şiiri ekleyelim ve sonra bu iddiayı çürütelim…
İmrul Kays b. Hucr (ö.540) Kimdir?
Cahiliye devrinin tanınmış Arap şairidir. Necid'de doğdu. Kinde'nin son hükümdan Hucr'ün oğludur. Soyu Güney Arabistan'da yerleştikleri kabul edilen Kahtan'a dayanır. Kabilesinin Yemame Hadramuna yerleşti¬ği bilinmektedir. Hadramavt hükümdarıdır. Asıl adının Hunduc, Adi veya Müleyke olduğu kaydedilmektedir. İmruülkays onun lakabı olup "şiddet adamı, Tanrı Kays'ın kulu, Kaysoğulları kabilesinden bir kişi" anlamlarına gelir.
Babasının sarayında binicilik, ok atma ve savaşmayı öğrenerek yetişen İmruülkays, Başında bulunduğu Esedoğulları kabilesinin kadınlarına şiirle sataşmaya başladığını öğrenen babası önce onu uyardı; kendisini dinlemeyip aşk şiirleri söylemeye devam etmesi üzerine babası onu kabilesinden kovdu. Kelb, Bekr ve Tay oymaklarından kendisine katılan bir grupla birlikte kabHelere saldırıp ganimet alan ve günlerini eğlence ile geçirmeye başlayan İmruülkays, babasının bir isyan sonucu Esedoğulları tarafından öldürüldüğünü Yemen'de iken duydu ve onun intikamını almaya yemin etti.
Düşmanları, İmrulkays’a karşı İran’dan yardım aldılar. Bunun üzerine İmrulkays, İran’ın geleneksel düşmanı Bizans’tan yardım almak için İstanbul’a geldi. Justinianos Arap şairini iyi karşıladığı gibi ona, ülkesini yönetebilmesi için gerekli askeri gücü vermeyi vaat etti. İmru'l-Kays'ın, Arabistan'a dönerken, onun armağan olarak gönderdiği zehirli bir pelerini giymesi sonucunda Ankara’da öldü.
Basra okulu filologları, İmruü'l-Kays'ı Muallakatü's-Seba şairlerinin en büyüğü ve kaside türünün yaratıcısı kabul etmişlerdir. Cahiliye Dönemi Arap edebiyatının önde gelen yedi şairi arasında yer alan İmruü'l-Kays, Arap edebiyatına doğa temasını ve kafiye yeniliklerini getiren bir şair olarak kabul edilir. Orta Çağ'da Arap edebiyatı bilginlerinin VIII. yy'da onun yapıtlarından hazırladığı en az üç divan vardır. Divanlardaki 68 şiirin çoğunun ona ait olmadığı sanılmaktadır.

İmrul Kays’ın İlgili Şiiri

اقتربت الساعة وانشق القمر
من غزال صاد قلبي ونفر
أحور قد حرتُ في أوصافه ناعس الطرف بعينيه حَوَر
مرَّ يوم العيــد في زيـنته فرماني فتعاطى فعقر
بسهامٍ من لِحاظٍ فاتــكِ فتَرَكْني كهشيمِ المُحتظِر
وإذا ما غــاب عني ساعةً كانت الساعةُ أدهى وأمرّ
كُتب الحسنُ على وجنته بسَحيق المِسْك سطراً مُختصَر
عادةُ الأقمارِ تسري في الدجى فرأيتُ الليلَ يسري بالقمر
بالضحى والليلِ من طُرَّته فَرْقه ذا النور كم شيء زَهَر
قلتُ إذ شقَّ العِذارُ خدَّه دنت الساعةُ وانشقَّ القمر

Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.
Ve ortaya bir ceylan çıktı, yüreğimi aldı ve sonra kaçtı.
Bembeyaz, kaliteli, uykulu gözleri, festival zamanı önümden geçti.
Süslenip sanki beni vurdu ve bakışları da işe koyulup, birer ok gibi beni kesip geçti.
Ve benden uzağa, ağıldaki kuru çöplerin duvar gibi yükseldiği köşeye kaçtı.
Benden tek saat bile uzaklaşması, o an bana acı ve ağır bir yük gibi geldi.
Güzellik yanaklarının her yanına, tıpkı keskin bir kalemle yazılmış.
Ay yine karanlığın içine yolculuk ediyor ve ayla birlikte gecenin seyahatini görüyorum.
Karanlığın çöktüğü vakit geceye andolsun ki, her şey ortaya çıktı.
Yağmurlar yanaklarımdan süzülürken, kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.

Kamer Süresi
1. اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ
2. وَإِن يَرَوْا آيَةً يُعْرِضُوا وَيَقُولُوا سِحْرٌ مُّسْتَمِرٌّ
3. وَكَذَّبُوا وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءهُمْ وَكُلُّ أَمْرٍ مُّسْتَقِرٌّ
4. وَلَقَدْ جَاءهُم مِّنَ الْأَنبَاء مَا فِيهِ مُزْدَجَرٌ
5. حِكْمَةٌ بَالِغَةٌ فَمَا تُغْنِ النُّذُرُ
6. فَتَوَلَّ عَنْهُمْ يَوْمَ يَدْعُ الدَّاعِ إِلَى شَيْءٍ نُّكُ
1. Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.
2. Onlar bir mucize görseler yüz çevirirler ve "Süregelen bir sihirdir" derler.
3. Peygamberi yalanladılar, nefislerinin arzularına uydular. Halbuki her iş, (Allah nasıl takdir ettiyse öylece) gerçekleşecek (değişmeyecek)tir.
4. Andolsun, onlara içinde caydırıcı tehditlerin bulunduğu haberler geldi.
5. Bu haberler, zirveye ulaşmış birer hikmettir! Fakat uyarılar fayda vermiyor!
6. O halde sen de onlardan yüz çevir. Onlar, o davetçinin (İsrafil'in benzeri görülmemiş)

İşte Gerçekler
Yukarda, İmrul Kays’e mal edilen bir şiir ekledim. Aslında şiir olarak güzel. Fakat özellikle ateist siteler bu şiirin İmrul Kays tarafından yazıldığını ve Hz. Muhammed’ (sav)’in bu şiirden ilham alarak kamer suresini yazdığını iddia etmişlerdir. Çünkü ateistler ve tüm gayri Müslimlerin en büyük iddiaları, Kur’an’ın vahiy kaynaklı olmadığını bizzat Resulullah (sav) tarafından yazıldığıydı. Onların bu konuda en büyük dayanakları da bazı cahiliye şiirleriyle Kur’an’ı karşılaştırmalarıydı. Fakat bu iddianın en zayıf noktası, dönemin şairlerinin ve Arap ileri gelenlerinin böyle bir iddiada bulunmamış olmasıydı. Eğer gerçekten böyle bir şey olsaydı o dönemde meşhur cahiliye Şairlerinin şiirlerinin halen ezbere bilindiği göz önüne alındığında itiraz ederlerdi. Falan şairin şiirinden alınmıştır diye karşı çıkarlardı. Oysa tüm ileri gelenler ve hatta dönemin meşhur şairleri bile (Hasan b. Sabit, Abdullah b. Revaha, Ka’b. b. Zühre) Kur’an’ın vahiy kaynaklı olduğunu, insan sözüne benzemediğini ve kimsenin de böyle bir söz söyleyemeyeceğini düşünerek Müslüman olmuşlardır. Hatta Kur’an bile şiir olduğunu iddia edenlere meydan okumuş ve madem şiirse buyrun bir benzerini siz de yapın demiştir.
Buna rağmen biz yine de İmrul Kays’ın böyle bir şiir yazıp yazmadığını araştırdık. Bilinen üç divanına baktık. Fakat divanında böyle bir şiiri olmadığını gördük. Biz, yine de araştırmamızdan vaz geçmedik. Bu sefer, böyle bir şiiri kim yazmıştır diye araştırdığımızda ise bu şiirin şairini şiir divanlarında bulamadık. Yani ortada bir şiir var fakat şairi bile bilinmemektedir. Bu durum kuşkularımızı tabi ki artırdı. Bunun ve bunun gibi şiirlerin belli mihraklarca piyasa sürülüp, cahil insanları İslam ve Kur’an konusunda kuşkuya düşürmeyi amaçladığını düşünmekteyiz. Ayrıca iddia sahibi iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Bu nedenle iddia sahipleri bu şiirin İmrul Kays’a ait olduğunu bizzat İmrul Kays’ın divanından kaynak göstermeleri gerekir ki böyle bir şey yok zaten. İddialarını kaynak göstererek (kaynak bizzat imrulkaysın kendi divanı olmalı, yoksa yalancının şahidi bozacı misali, bu konuda kaynaksız yazılan yeni dönem eserler değil.) ispatlamalıdırlar, yoksa müfteri durumuna düşer ve iddiaları çürütülmüş olur.
Bizim araştırmamızı destekleyen en önemli delillerden birisi de Arap dünyasında İmrulkays üzerinde 500 sayfalık araştırma yapmış ve bir anlamda imrulkays uzmanı olan Muhammed Ebul Fadl İbrahim’in sözleridir. İbrahim şöyle diyor: Bu şiir kesinlikle imrulkaysın değildir.İmrul Kaysın divanında bulunmamaktadır. Hatta İmrul Kaysa mal edilen şiirler içinde bile bulunmamaktadır. İbrahim’in sözlerinin Arapça orjinali de şöyledir:
ومنها دراسة للأستاذ محمد أبو الفضل إبراهيم في أكثر من 500 صفحة حول شعر امرئ القيس، وقد ذكر فيه ما صحت نسبته إليه وما لم يصح، وما نحل عليه ومن نحله، ولم يذكر مع ذلك بيتاً واحداً من هذه الأبيات السابقة.

İmrul Kays’ın divanı defalarca basıldı. Onun divanını ilk kez 1839 yılında De Slane tarafından Paris’te basıldı. De Slane’nin bu baskısı Esmai’nin rivayetini esas alsa da kitabın sonunda başka rivayetlerde fazlalık varsa onu da eklemiştir. 1870 yılında Ahlwardt altı meşhur şairin divanını bastı. Ahlwardt’ın bu divanı Sukri’nin rivayetini esas almıştır. Ayrıca o, tarih kitaplarında bu altı şaire ait bulduğu başka şiirleri de eklemiştir. Bu divan daha sonra Mısır, İran ve Hindistan’da da basıldı. 1958 yılında Muhammed ebul Fazl İbrahim modern ve ilmi bir şekilde divanı yeniden düzenleyin Kahire Darul Maarif Yayınevinde bastı. (Ahmed Şevki, Tarihul Edebul Arabi el Asrul Cahiliyye, Darul Mearif.)
İslam geldiğinde, bazı şairler Kur’an’ın icazı karşısında yeniden şiir yazmadılar. Bazıları ise Kur’an’ın üslup ve temasını taklit eden şiirler yazdılar. Hatta hatipler de konuşmalarını Kur’an belağatına benzeterek yaptılar. Yani bir şair, Kur’an’ın bazı ayetlerinden eşinerek bir şiir yazabilir. Ama kesinlikle cahiliye döneminde yani İslam öncesi dönemde bu tarz şiirler olmamıştır. Olsaydı yukarda değindiğimiz gibi Mekkeli Müşrikler hemen bunu delil getirip Resulullah (sav)’i yalancılıkla suçlarlardı. Tarih boyunca da böyle bir iddia yaşanmamıştır.
GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ İSLAM DÜŞMANLARI İNSANLARIN GÖZÜNDE İSLAMI YANLIŞ GÖSTERMEK İÇİN ŞEYTANIN BİLE AKLINA GELMEYEN BELGELER UYDURMAKTADIRLAR. Savaş çok yönlüdür. Ama maalesef İslam’ı müdafa etmesi gereken çevreler hala uyuyorlar. Benim talebim, özellikle diyanet bünyesinde bu tür zihin karıştırıcı iddiaları çürüten, araştıran bir merkezin oluşturulması ve böyle şüyulara anında ilmi cevapların verilmesidir.

İBRAHİM HALİL ER
Bu haber 296 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İSLAM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
27 Okunma
64 Okunma
27 Okunma
127 Okunma
111 Okunma
110 Okunma
107 Okunma
94 Okunma
87 Okunma
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 27 19 5 3 59 27 60 +32
2 Galatasaray 28 18 6 4 55 23 58 +32
3 Fenerbahçe 28 18 6 4 52 28 58 +24
4 Trabzonspor 28 15 7 6 35 29 51 +6
5 Alanyaspor 28 13 8 7 44 28 46 +16
6 Hatayspor 28 13 8 7 48 35 46 +13
7 Gaziantep FK 28 11 7 10 40 32 43 +8
8 Fatih Karagümrük 28 11 9 8 43 37 41 +6
9 Göztepe 28 10 9 9 40 33 39 +7
10 Antalyaspor 28 7 6 15 26 31 36 -5
11 Sivasspor 27 7 7 13 31 32 34 -1
12 Konyaspor 27 8 11 8 33 34 32 -1
13 Yeni Malatyaspor 28 7 11 10 35 39 31 -4
14 Kayserispor 27 8 12 7 22 32 31 -10
15 Kasımpaşa 28 8 14 6 31 44 30 -13
16 Başakşehir FK 28 7 13 8 30 45 29 -15
17 Çaykur Rizespor 27 6 11 10 31 44 28 -13
18 MKE Ankaragücü 27 7 15 5 31 45 26 -14
19 BB Erzurumspor 28 6 14 8 27 46 26 -19
20 Denizlispor 27 6 15 6 26 48 24 -22
21 Gençlerbirliği 27 5 16 6 22 49 21 -27
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 25 16 4 5 40 19 53 +21
2 Samsunspor 25 14 3 8 42 24 50 +18
3 İstanbulspor 25 14 6 5 48 26 47 +22
4 Adana Demirspor 25 13 6 6 42 23 45 +19
5 Altınordu 25 13 6 6 38 32 45 +6
6 Altay 25 14 9 2 46 29 44 +17
7 Tuzlaspor 25 12 8 5 34 35 41 -1
8 Ankara Keçiörengücü 25 11 7 7 31 17 40 +14
9 Bursaspor 25 10 11 4 39 40 34 -1
10 Ümraniyespor 25 9 9 7 30 33 34 -3
11 Bandırmaspor 25 9 11 5 30 31 32 -1
12 Boluspor 25 8 12 5 26 28 29 -2
13 Adanaspor 25 7 12 6 35 37 27 -2
14 Menemenspor 25 6 10 9 29 41 27 -12
15 Balıkesirspor 25 6 11 8 26 35 26 -9
16 Akhisarspor 25 6 15 4 25 42 22 -17
17 Ankaraspor 25 3 15 7 16 40 16 -24
18 Eskişehirspor 25 1 17 7 15 60 7 -45
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 27 20 2 5 62 19 65 +43
2 Bodrumspor 27 14 6 7 60 37 49 +23
3 Sakaryaspor 27 13 4 10 44 28 49 +16
4 Van Spor 27 14 8 5 41 26 47 +15
5 Turgutluspor 27 15 10 2 38 38 47 0
6 Kırşehir Belediyespor 27 13 7 7 37 23 46 +14
7 Kırklarelispor 27 11 5 11 39 23 44 +16
8 Etimesgut Belediyespor 27 12 8 7 43 25 43 +18
9 Serik Belediyespor 27 10 7 10 41 36 40 +5
10 Tarsus İdman Yurdu 27 10 9 8 41 37 38 +4
11 Pendikspor 27 11 13 3 47 37 36 +10
12 Karacabey Belediyespor 27 10 11 6 32 31 36 +1
13 Sivas Belediyespor 27 8 8 11 41 34 35 +7
14 Pazarspor 27 10 12 5 40 43 35 -3
15 Bayburt Özel İdare Spor 27 9 15 3 33 45 30 -12
16 1922 Konyaspor 27 7 14 6 33 37 27 -4
17 Kastamonuspor 27 6 13 8 24 39 26 -15
18 Mamak FK 27 6 15 6 26 72 24 -46
19 Elazığspor 27 7 16 4 34 54 22 -20
20 Kardemir Karabükspor 27 1 24 2 10 82 2 -72
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 21 14 2 5 27 12 47 +15
2 1928 Bucaspor 21 13 2 6 41 14 45 +27
3 Yeşilyurt Belediyespor 21 13 6 2 33 16 41 +17
4 Arnavutköy Belediye 21 10 5 6 31 20 36 +11
5 Ofspor 21 10 5 6 30 25 36 +5
6 Belediye Derincespor 21 8 4 9 31 18 33 +13
7 Fatsa Belediyespor 21 7 7 7 16 19 28 -3
8 Artvin Hopaspor 21 7 8 6 27 34 27 -7
9 Edirnespor 21 6 8 7 23 25 25 -2
10 1877 Alemdağspor 21 6 10 5 26 36 23 -10
11 Kızılcabölükspor 21 5 9 7 19 25 22 -6
12 Çankaya FK 21 6 11 4 14 29 22 -15
13 Payasspor 21 5 10 6 23 31 21 -8
14 Nevşehir Belediyespor 21 5 11 5 19 21 20 -2
15 Antalya Kemerspor 21 5 11 5 18 34 20 -16
16 Manisaspor 21 1 12 8 15 34 11 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/03/2021 Başakşehir FK vs Beşiktaş
 13/03/2021 Sivasspor vs Fatih Karagümrük
 13/03/2021 Alanyaspor vs Antalyaspor
 13/03/2021 Çaykur Rizespor vs Hatayspor
 13/03/2021 Kayserispor vs Galatasaray
 14/03/2021 MKE Ankaragücü vs Göztepe
 14/03/2021 BB Erzurumspor vs Trabzonspor
 14/03/2021 Gaziantep FK vs Denizlispor
 14/03/2021 Fenerbahçe vs Gençlerbirliği
 15/03/2021 Kasımpaşa vs Konyaspor
 14/03/2021 Fenerbahçe - Gençlerbirliği Gençlerbirliği ligdeki son 11 maçında hiç kazanamadı  Fenerbahçe yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/03/2021 Giresunspor vs Bandırmaspor
 13/03/2021 Ankara Keçiörengücü vs Eskişehirspor
 13/03/2021 Boluspor vs Akhisarspor
 13/03/2021 Adana Demirspor vs İstanbulspor
 14/03/2021 Tuzlaspor vs Ümraniyespor
 14/03/2021 Balıkesirspor vs Altay
 14/03/2021 Menemenspor vs Adanaspor
 14/03/2021 Bursaspor vs Ankaraspor
 15/03/2021 Altınordu vs Samsunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/03/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Eyüpspor
 14/03/2021 Bodrumspor vs Sakaryaspor
 14/03/2021 Elazığspor vs Tarsus İdman Yurdu
 14/03/2021 Kardemir Karabükspor vs Kastamonuspor
 14/03/2021 Kırşehir Belediyespor vs Pazarspor
 14/03/2021 Mamak FK vs Van Spor
 14/03/2021 Pendikspor vs Kırklarelispor
 14/03/2021 Serik Belediyespor vs 1922 Konyaspor
 14/03/2021 Sivas Belediyespor vs Karacabey Belediyespor
 14/03/2021 Turgutluspor vs Etimesgut Belediyespor
 14/03/2021 Elazığspor - Tarsus İdman Yurdu Elazığspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Tarsus İdman Yurdu yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/03/2021 Manisaspor vs Artvin Hopaspor
 11/03/2021 Payasspor vs Edirnespor
 11/03/2021 Antalya Kemerspor vs Fatsa Belediyespor
 11/03/2021 Arnavutköy Belediye vs Nevşehir Belediyespor
 11/03/2021 Belediye Derincespor vs Kızılcabölükspor
 11/03/2021 Diyarbekirspor vs Yeşilyurt Belediyespor
 11/03/2021 Ofspor vs Çankaya FK
 11/03/2021 1928 Bucaspor vs 1877 Alemdağspor
 11/03/2021 Diyarbekirspor - Yeşilyurt Belediyespor Yeşilyurt Belediyespor ligde deplasmandaki son 5 maçını kazandı  Yeşilyurt Belediyespor kazanır
 11/03/2021 1928 Bucaspor - 1877 Alemdağspor 1928 Bucaspor ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  1928 Bucaspor yenilmez
 17/03/2021 Kızılcabölükspor - Arnavutköy Belediye Arnavutköy Belediye ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Arnavutköy Belediye yenilmez
 17/03/2021 Yeşilyurt Belediyespor - Belediye Derincespor Belediye Derincespor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Belediye Derincespor yenilmez
 17/03/2021 Nevşehir Belediyespor - Manisaspor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 17/03/2021 Artvin Hopaspor - 1928 Bucaspor Artvin Hopaspor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Artvin Hopaspor yenilmez
 17/03/2021 Kızılcabölükspor - Arnavutköy Belediye Kızılcabölükspor ligde evindeki son 9 maçında hiç kazanamadı  Arnavutköy Belediye yenilmez
 17/03/2021 Çankaya FK - Diyarbekirspor Diyarbekirspor ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Diyarbekirspor yenilmez
 17/03/2021 Edirnespor - Antalya Kemerspor Edirnespor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Antalya Kemerspor yenilmez
 17/03/2021 Nevşehir Belediyespor - Manisaspor Manisaspor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Nevşehir Belediyespor yenilmez
 17/03/2021 1877 Alemdağspor - Payasspor Payasspor ligde deplasmandaki son 11 maçında hiç kazanamadı  1877 Alemdağspor yenilmez
 17/03/2021 Artvin Hopaspor - 1928 Bucaspor 1928 Bucaspor ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  1928 Bucaspor yenilmez

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI