Bugun...PROF. DR. METE GÜNDOĞAN: KENDİ SİSTEMİMİZİ KURACAĞIZ

Prof. Dr. Mete Gündoğan, TYB Ankara Şubesi’nin instagramdan çevrimiçi olarak düzenlenen söyleşi programına katıldı. Programda konuşan Pof. Dr. Gündoğan, “Yeter ki karar verelim. Oyun kurucu olarak yeni bir sistem kurabiliriz” dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 19-06-2020 00:28:06 Tarih: 19-06-2020 00:19

PROF. DR. METE GÜNDOĞAN: KENDİ SİSTEMİMİZİ KURACAĞIZ

15 Haziran 2020 tarihinde saat 21.30’de başlayan ve TYB Ankara Şube Mali Sekreteri Mehmet Sıddık Yıldırım’ın yönettiği söyleşide konuşan Prof. Dr. Mete Gündoğan, “Dünya’nın Fabrika Ayarlarına Dönme Anahtarı D-8” konulu söyleşi yaptı.

TYB Ankara Şubesi’nin İnstagram hesapları üzerinden canlı yayınlanan programında konuşan Prof. Dr. Mete Gündoğan, dünyada para-kredi sisteminin işlediğine dikkat çekerek, “Dünyada borca dayalı ekonomi modeli uygulanmaktadır. Bir network var, bu bir avuç küresel rantiyeciye  çıkıyor. Ulusal Merkez Bankalar gerekli bağımsızlığa sahip değiller.” dedi.

PARA-KREDİ SİSTEMİ KRİZ ÜRETİR

 Küresel salgınların değişiklik fırsatları sunduğunu belirten Prof. Dr. Mete Gündoğan şunları söyledi: “Pandemi dönemlerinde  yeni bir eksen oluşturmanız mümkün değil. Bozuk alet ile düzgün iş çıkmaz. Para-kredi sistemi içinde ilerleyemeyiz. Bölgede yabancı güçlerin  gevşemesi var. Bu büyük bir fırsat. Bölgede yeni bir ekonomik model ve finans sistemi kurmalıyız. Bugün bölgede kuracağımız ekonomik yapıya itiraz edecek güç yok. Batı’nın ekonomik modeli para-kredi sistemidir. Bu sistem sürekli kriz üretir.”

KENDİ SİSTEMİMİZİ KURACAĞIZ

Pandemide  Batı’nın kendisine faydası olmadığının görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Mete Gündoğan,  gelecekle ilgili şu tespit ve önerilerde bulundu “ Milli gelirimiz artıyor, sermaye tabana yayılır. Bir bakıyoruz, bir kriz kazanımlar halkın elinden alınıyor. Tekrar sermayedara ve rantiyecilere dağıtılıyor. Önce yerel sonra küresel elitlerin eline geçiyor. Bir kriz geliyor elimizdeki her şey gidiyor. Bu defa bu soyguna izin vermemek gerekir. Bu pandemi ABD ve Batılı güçlerin finans sistemini patlattı. Kendilerine faydası yok. Bu zengin ülkelerde vatandaşlar memnun değil. Zengin ülkelerin birbirine faydası olmadığını da gördük. Kendi sistemimizi kuracağız. Hesap sormaya kalkanlara, sen bize hesap ver dememiz lazım. Getirdiğiniz tüm iddialarınız, tüm modelleriniz çöktü dememiz lazım. Bu hokkabazlıkları bırakın dememiz lazım. Küresel finans elitlerinin tezlerini kabul etmek zorunda değiliz. Borçlanmadan da yapabiliriz.”

 

EN İYİ OYUNCU DEĞİL OYUN KURUCU OLALIM

“Bugün merkezi para üreticileri ile dijital para üreticileri rekabet ediyormuş gibi gözüküyorlar. Bunlar kavga ediyorlar gibi yapıyorlar. Bir yerde bunlar anlaşacaklar. Bir avuç dijital para üreticileriyle merkezi para üreticileri sonunda anlaşırlar. Anlaştıkları yerde biz onların alt uygulayıcıları haline geliriz. Biz birinin altında olmak zorunda değiliz.” diyen Prof. Dr. Mete Gündoğan, şöyle konuştu “Biz kendi sistemimizi kurabiliriz.  Bütün küresel sistemlerde insanlar faiz üzerinden sömürülüyor. Yeni model nasıl olacak diye soruyorlar. Bu matematik bir modellemedir. Bu değerlendirmeler sistemidir. Bunun içinde kabuller vardır. Bunu yapacak çok insan var. Zor olan kuruculuktur.  Oyun kurucu olmak zorundayız. En iyi oyunu oynayalım. Önemli değil. Oyunun kurallarını biz koyalım. Kendi amaç ve hedeflerimizi koyalım. Maharet iyi oyuncu olmak değil iyi oyun kurucu olmaktır.”

D-8’İ GELİŞTİREBİLİRİZ

15 Haziran 1997 yılında kurulan D-8 projesini de anlatan Prof. Dr. Mete Gündoğan, “D-8 sadece ekonomik bir model olarak kurulmamıştır. Dünyada iki kutup vardı. Biz üçüncü bir kutup oluşturmaya çalıştık. Kurgu yeni bir dünya kurmaktı. D-8 etrafındaki  ülkeler katılacak D-60 olacaktı, sonra D-160. Bu yeni bir düzen demekti. O zamanın şartlarında büyük hamleydi. Bugün bölgede Türkiye çok daha güçlü. Daha büyük fırsatlar var. Daha yeni şeyler yapabiliriz, başarabiliriz. Dünyanın çekim merkezi olabiliriz. Bütün dünyada şartlar değişiyor. Faizden arındırılmış bir sistem arayışı var. Adil ticaret ve paylaşım varsa orada barış vardır. Bölgemizde yeni bir ekonomik model ve güçlü bir barış kurabiliriz. Genç nüfus var. Akıl oda var. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu coğrafyanın çocukları var. Geri kalan organizasyon işidir. Masaya tekmeyi vuracaksın. Yeni bir dizayn yapacaksın.” şeklinde konuştu.  

 

Dünya’nın Fabrika Ayarlarına Dönme Anahtarı D-8

  Bu gün dünya bir sınamadan geçiyor. Para ve sermaye sahipleri büyük bir yarış ve rekabet içindeler. Dünyadaki mevcut ekonomik sistem tüm teorisyenlere göre yeniden kurgulanacaktır. Bu kurgunun içinde başta ülkemiz ve İslam ülkeleri üzerlerine düşen açılım ve atılımı gerçekleştirebilecekler mi? Ülkemize tarihi fırsatlar sağlayan ve 15 Haziran 1997 yılında İmzalanan D-8’in yıl dönümünde bu programla karşınızdayız.   Önce Korona virüs ve Dünya ekonomik sistemine etkilerini, tarihte yaşanan benzer krizleri, özellikle Çin’in toparlanamaması durumunda başta Avrupa ülkeleri ve diğer pazarların durumunu, Bu programımızın birinci bölümü olacak. İkinci bölümünde ise,

D-8’in ana felsefesini. Hangi ülkeleri kapsadığı, COVİT-19 Gölgesinde, D-8’in ülkemiz ve üye ülkelere nasıl bir açılım sağlayabileceği? D-8’in Özgün bir çözüm ve alternatifi olup olmadığını? Kovit-19 sonrası Ülkemiz yöneticileri ne tür tedbirler almalıdır.

Malumunuz salgın küreseldir ve hep birlikte koordineli olarak mücadele edilmelidir. Bu pandemi sadece sağlık sistemini ilgilendiren bir test değildir. Aynı zamanda ekonomi ve finansın da bir sınamadan ve imtihandan geçirdiğini görüyoruz. Çünkü virüsün tıbbi kabiliyetleri ve insan sağlığı üzerindeki etkileri bir yana, en önemli hasarı ekonomi üzerine oldu ve olacaktır. Bazı kabullerle göre yapılan hesaplamalarda şu an itibarıyla küresel ekonomiye maliyetinin 3 trilyon dolara yaklaştığı düşünülmektedir. 

Avrupa, bir müddet daha krizlerle boğuşacak gibi görünüyor.  Dikkat ederseniz daha krizin teşhisinde bile tam olarak anlaşamıyorlar. Hem bu kriz bazıları için bir nevi fırsat oldu ve olacak. Avrupa’nın krizin teşhisinde anlaşmaması, buna yönelik yeni bir düzen oluşturmaları, bu yeni düzene ekonominin alışması ve halkın endişelerinin giderilmesi uzmanlara göre yaklaşık 15 yılı alacağından bahsedilmektedir. Tabi bu zaman zarfında çok farklı gelişmeler olursa, o zaman tüm hesaplar yeniden yapılması gerekir. Bu işin uzaması ya da uzama eğilimi göstermesi, Avrupa’da ve birçok dünya ülkesinde büyük sosyal, ekonomik ve siyasal patlamalara sebep olacağı muhakkaktır. Yüksek ekonomik standartlardan aşağıya inmeye kimsenin tahammülü yok. Sabırlar tükenir. 

Prof. Dr. Mete Gündoğan, Türkiye’nin yeni bir sistem kurması halinde geleceğinin aydınlık olacağını söyleyerek sözlerini tamamladı.

 

Prof.Dr Mete Gündoğan,  

1963 Balıkesir – Dursunbey doğumludur. İlköğretim ve Lise tahsilini Ayvalık ilçesinde tamamladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Lisans eğitiminden sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans çalışmasına başladı. Tez aşamasında British Council’den kazanmış olduğu bursu değerlendirmek üzere İngiltere’ye gitti. Cranfield (Kranfild) Teknoloji Enstitüsü’nde Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında Yüksek Lisans (1990) çalışmalarını tamamladı.

Doktorasını (1995) yine İngiltere’de, Cranfield Üniversitesi Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında yaptı.

Doçentliğini 2000 yılında aldı. Balıkesir ve Hacettepe Üniversitelerinde (yarı zamanlı), Polis Akademisi (yarı zamanlı) ve Uluslararası Saraybosna ile Bartın Üniversitesi’nde çalıştı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra Dr. Gündoğan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma ve Geliştirme Planlaması Müdürlüğü’nde araştırma mühendisi ve bir müddet de müdür olarak görev aldı.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) Bilim ve Teknoloji Sektörü uzmanı, Başbakanlık Baş müşavirliği ve TBMM’nde müşavir görevlerinde bulundu. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde açılan 20. Dönem Kamu Diplomasisi Kursunu tamamladı.

Çeşitli sanayi çalışmaları ve tecrübeleri çerçevesinde,

Akıncı F-16 Uçak Fabrikası’nda (TAI) Kalite Teminat Sistemleri Başmühendisi olarak çalıştı.

Avrupa Ford Motor Fabrikalarında (Köln-Almanya, Genk-Belçika, Valencia-İspanya, Bordeaux-Fransa ve Dagenham(Denkım) - İngiltere) “Bilgisayar Destekli Bakım Yönetim Sistemi” projesinde mühendis olarak çalıştı.

Özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık da yapan Dr. Gündoğan, Balkanlarda ve ülkemizde özelleştirmeden alınan birçok fabrikanın devreye alınması projelerini gerçekleştirdi.

Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Gündoğan İngilizce ve Fransızcanın yanısıra kısıtlı derecelerde Felemenkçe, Boşnakça ve Arapça bilmektedir.

Uluslararası ve ulusal düzeyde birçok yayını bulunan Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın akademik ilgi alanları:

Sistem Analizi ve Tasarımı,

Üretim Yönetimi Sistemleri,

Üretim Planlama ve Kontrolü,

Teknoloji Yönetimi,

Kalite Teminatı, Toplam Kalite Yönetimi,

Bakım / Onarım Planlama ve Yönetimi,

Mühendislik Ekonomisi,

Maliyet Analizleri ve Muhasebesi ve Ekonomi (Mikro ve Makro)’dir.

ESERLERİ 

  1. Hokkabaz                                          6-  Refah Toplumu 
  2. Erbakan                                             7-  Faiz Tuzağı
  3. Oyun Teorisi                                      8-  Para B*k Gibi
  4. Sekiz Deniz Yaylası                          9-  Borca dayalı para sistemi
  5. Sonun Başlangıcı                               10- Stratejik Hedef

 
Bu haber 262 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ropörtajlar Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
112 Okunma
87 Okunma
67 Okunma
48 Okunma
112 Okunma
101 Okunma
100 Okunma
97 Okunma
95 Okunma
89 Okunma
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 27 19 5 3 59 27 60 +32
2 Galatasaray 28 18 6 4 55 23 58 +32
3 Fenerbahçe 28 18 6 4 52 28 58 +24
4 Trabzonspor 28 15 7 6 35 29 51 +6
5 Alanyaspor 28 13 8 7 44 28 46 +16
6 Hatayspor 28 13 8 7 48 35 46 +13
7 Gaziantep FK 28 11 7 10 40 32 43 +8
8 Fatih Karagümrük 28 11 9 8 43 37 41 +6
9 Göztepe 28 10 9 9 40 33 39 +7
10 Antalyaspor 28 7 6 15 26 31 36 -5
11 Sivasspor 27 7 7 13 31 32 34 -1
12 Konyaspor 27 8 11 8 33 34 32 -1
13 Yeni Malatyaspor 28 7 11 10 35 39 31 -4
14 Kayserispor 27 8 12 7 22 32 31 -10
15 Kasımpaşa 28 8 14 6 31 44 30 -13
16 Başakşehir FK 28 7 13 8 30 45 29 -15
17 Çaykur Rizespor 27 6 11 10 31 44 28 -13
18 MKE Ankaragücü 27 7 15 5 31 45 26 -14
19 BB Erzurumspor 28 6 14 8 27 46 26 -19
20 Denizlispor 27 6 15 6 26 48 24 -22
21 Gençlerbirliği 27 5 16 6 22 49 21 -27
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 25 16 4 5 40 19 53 +21
2 Samsunspor 25 14 3 8 42 24 50 +18
3 İstanbulspor 25 14 6 5 48 26 47 +22
4 Adana Demirspor 25 13 6 6 42 23 45 +19
5 Altınordu 25 13 6 6 38 32 45 +6
6 Altay 25 14 9 2 46 29 44 +17
7 Tuzlaspor 25 12 8 5 34 35 41 -1
8 Ankara Keçiörengücü 25 11 7 7 31 17 40 +14
9 Bursaspor 25 10 11 4 39 40 34 -1
10 Ümraniyespor 25 9 9 7 30 33 34 -3
11 Bandırmaspor 25 9 11 5 30 31 32 -1
12 Boluspor 25 8 12 5 26 28 29 -2
13 Adanaspor 25 7 12 6 35 37 27 -2
14 Menemenspor 25 6 10 9 29 41 27 -12
15 Balıkesirspor 25 6 11 8 26 35 26 -9
16 Akhisarspor 25 6 15 4 25 42 22 -17
17 Ankaraspor 25 3 15 7 16 40 16 -24
18 Eskişehirspor 25 1 17 7 15 60 7 -45
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 27 20 2 5 62 19 65 +43
2 Bodrumspor 27 14 6 7 60 37 49 +23
3 Sakaryaspor 27 13 4 10 44 28 49 +16
4 Van Spor 27 14 8 5 41 26 47 +15
5 Turgutluspor 27 15 10 2 38 38 47 0
6 Kırşehir Belediyespor 27 13 7 7 37 23 46 +14
7 Kırklarelispor 27 11 5 11 39 23 44 +16
8 Etimesgut Belediyespor 27 12 8 7 43 25 43 +18
9 Serik Belediyespor 27 10 7 10 41 36 40 +5
10 Tarsus İdman Yurdu 27 10 9 8 41 37 38 +4
11 Pendikspor 27 11 13 3 47 37 36 +10
12 Karacabey Belediyespor 27 10 11 6 32 31 36 +1
13 Sivas Belediyespor 27 8 8 11 41 34 35 +7
14 Pazarspor 27 10 12 5 40 43 35 -3
15 Bayburt Özel İdare Spor 27 9 15 3 33 45 30 -12
16 1922 Konyaspor 27 7 14 6 33 37 27 -4
17 Kastamonuspor 27 6 13 8 24 39 26 -15
18 Mamak FK 27 6 15 6 26 72 24 -46
19 Elazığspor 27 7 16 4 34 54 22 -20
20 Kardemir Karabükspor 27 1 24 2 10 82 2 -72
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 21 14 2 5 27 12 47 +15
2 1928 Bucaspor 21 13 2 6 41 14 45 +27
3 Yeşilyurt Belediyespor 21 13 6 2 33 16 41 +17
4 Arnavutköy Belediye 21 10 5 6 31 20 36 +11
5 Ofspor 21 10 5 6 30 25 36 +5
6 Belediye Derincespor 21 8 4 9 31 18 33 +13
7 Fatsa Belediyespor 21 7 7 7 16 19 28 -3
8 Artvin Hopaspor 21 7 8 6 27 34 27 -7
9 Edirnespor 21 6 8 7 23 25 25 -2
10 1877 Alemdağspor 21 6 10 5 26 36 23 -10
11 Kızılcabölükspor 21 5 9 7 19 25 22 -6
12 Çankaya FK 21 6 11 4 14 29 22 -15
13 Payasspor 21 5 10 6 23 31 21 -8
14 Nevşehir Belediyespor 21 5 11 5 19 21 20 -2
15 Antalya Kemerspor 21 5 11 5 18 34 20 -16
16 Manisaspor 21 1 12 8 15 34 11 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/03/2021 Başakşehir FK vs Beşiktaş
 13/03/2021 Sivasspor vs Fatih Karagümrük
 13/03/2021 Alanyaspor vs Antalyaspor
 13/03/2021 Çaykur Rizespor vs Hatayspor
 13/03/2021 Kayserispor vs Galatasaray
 14/03/2021 MKE Ankaragücü vs Göztepe
 14/03/2021 BB Erzurumspor vs Trabzonspor
 14/03/2021 Gaziantep FK vs Denizlispor
 14/03/2021 Fenerbahçe vs Gençlerbirliği
 15/03/2021 Kasımpaşa vs Konyaspor
 14/03/2021 Fenerbahçe - Gençlerbirliği Gençlerbirliği ligdeki son 11 maçında hiç kazanamadı  Fenerbahçe yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/03/2021 Giresunspor vs Bandırmaspor
 13/03/2021 Ankara Keçiörengücü vs Eskişehirspor
 13/03/2021 Boluspor vs Akhisarspor
 13/03/2021 Adana Demirspor vs İstanbulspor
 14/03/2021 Tuzlaspor vs Ümraniyespor
 14/03/2021 Balıkesirspor vs Altay
 14/03/2021 Menemenspor vs Adanaspor
 14/03/2021 Bursaspor vs Ankaraspor
 15/03/2021 Altınordu vs Samsunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/03/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Eyüpspor
 14/03/2021 Bodrumspor vs Sakaryaspor
 14/03/2021 Elazığspor vs Tarsus İdman Yurdu
 14/03/2021 Kardemir Karabükspor vs Kastamonuspor
 14/03/2021 Kırşehir Belediyespor vs Pazarspor
 14/03/2021 Mamak FK vs Van Spor
 14/03/2021 Pendikspor vs Kırklarelispor
 14/03/2021 Serik Belediyespor vs 1922 Konyaspor
 14/03/2021 Sivas Belediyespor vs Karacabey Belediyespor
 14/03/2021 Turgutluspor vs Etimesgut Belediyespor
 14/03/2021 Elazığspor - Tarsus İdman Yurdu Elazığspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Tarsus İdman Yurdu yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/03/2021 Manisaspor vs Artvin Hopaspor
 11/03/2021 Payasspor vs Edirnespor
 11/03/2021 Antalya Kemerspor vs Fatsa Belediyespor
 11/03/2021 Arnavutköy Belediye vs Nevşehir Belediyespor
 11/03/2021 Belediye Derincespor vs Kızılcabölükspor
 11/03/2021 Diyarbekirspor vs Yeşilyurt Belediyespor
 11/03/2021 Ofspor vs Çankaya FK
 11/03/2021 1928 Bucaspor vs 1877 Alemdağspor
 11/03/2021 Diyarbekirspor - Yeşilyurt Belediyespor Yeşilyurt Belediyespor ligde deplasmandaki son 5 maçını kazandı  Yeşilyurt Belediyespor kazanır
 11/03/2021 1928 Bucaspor - 1877 Alemdağspor 1928 Bucaspor ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  1928 Bucaspor yenilmez
 17/03/2021 Kızılcabölükspor - Arnavutköy Belediye Arnavutköy Belediye ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Arnavutköy Belediye yenilmez
 17/03/2021 Yeşilyurt Belediyespor - Belediye Derincespor Belediye Derincespor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Belediye Derincespor yenilmez
 17/03/2021 Nevşehir Belediyespor - Manisaspor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 17/03/2021 Artvin Hopaspor - 1928 Bucaspor Artvin Hopaspor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Artvin Hopaspor yenilmez
 17/03/2021 Kızılcabölükspor - Arnavutköy Belediye Kızılcabölükspor ligde evindeki son 9 maçında hiç kazanamadı  Arnavutköy Belediye yenilmez
 17/03/2021 Çankaya FK - Diyarbekirspor Diyarbekirspor ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Diyarbekirspor yenilmez
 17/03/2021 Edirnespor - Antalya Kemerspor Edirnespor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Antalya Kemerspor yenilmez
 17/03/2021 Nevşehir Belediyespor - Manisaspor Manisaspor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Nevşehir Belediyespor yenilmez
 17/03/2021 1877 Alemdağspor - Payasspor Payasspor ligde deplasmandaki son 11 maçında hiç kazanamadı  1877 Alemdağspor yenilmez
 17/03/2021 Artvin Hopaspor - 1928 Bucaspor 1928 Bucaspor ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  1928 Bucaspor yenilmez

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI