Bugun...


Sadullah ÖZCAN

facebook-paylas
Nasıl bir Anayasa?
Tarih: 17-02-2021 12:02:00 Güncelleme: 17-02-2021 12:08:00


Sadullah ÖZCAN

 

Yeni Anayasa konusu gündemin yaprakları arasında kaybolup gidiyor. Bu konu ortaya atıldıysa yarım bırakmamak gerekir. Yeni Anayasa konusu hangi nedenle gündeme geldiğine bakılmaksızın muhalefeti ve iktidarı ile ciddiye alınmak zorundadır.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin gündeme geldiği günlerde öğrendiğim bazı gerçekler vardı. Mesela 1980 Darbe yönetiminin MGK alt birimlerine kendi yönetimlerinin devamını sağlayacak Latin Amerika Tipi Başkanlık Sistemi hazırlıkları için komiteler kurduğunu çok kimse bilmez.

Aslında Rahmetli Turgut Özal’ın Amerikan tipi Başkanlık Sistemini gündeme getirmesinin nedeninin 1980 Darbe Yönetiminin söz konusu Latin Amerika Başkanlık Sistemini dayatmasına karşılık gündeme getirdiği de çok bilinmez.

Hatta 1980 Darbe Yönetiminin MKG bünyesinde oluşturduğu Başkanlık Sistemi Hazırlık Komitesi’nde görev yapan Hukukçulardan bazılarının Latin Amerika Başkanlık Sistemi taleplerine karşı sert itirazları üzerine bulundukları önemli görev ve yetkilerinin ellerinden alınarak düz hâkim ve savcılığa sürülmeleri de pek bilinmez.

Türkiye’nin 1921, 1924, 1960 ve 1980 Anayasalarının hazırlanmasındaki perde arkaları ve bu Anayasaların oluşturulmasında ki etkenler çok iyi bilinmek zorundadır.  Bu konuda Yeni Anayasa taslak çalışmalarını yürütecek ister  muhalefet ister iktidar kanadı temsilcilerinin çok çalışması gerekecektir.

Yeni Anayasa çalışmalarında bütün dünyadaki örnekler çok iyi analiz edilmeli fakat dünyanın zinde güçlerinin etkisinden arındırılmış bir strateji izlenmelidir. Geçtiğimiz yazılarda vurgulamaya çalıştığım gibi Türkiye’nin daha da bağımsız statüsünü destekleyecek bölgesindeki ve dünyadaki bütün ülkelerin gıptayla bakabileceği yeni bir Anayasa olmalıdır. Öyle ki yasaklar üzerine şüpheci bir yaklaşımla değil daha özgürlükçü bir vesika olmalıdır.

Yeni Anayasa Türkiye’yi oluşturan her türlü etnik, dini, mezhebi unsurun kendini rahatlıkla bulabileceği kimsenin kimseye üstünlük taslamasına müsaade etmeyeceği bir belge olmalıdır. Tıpkı Hz. Muhammet’in Yesrip’e hicret ettiğinde burada yaşayan bütün kesimlerle oturup üzerinde anlaştığı adına bugün ‘Medine Vesikası’ denilen belge gibi. Ki bu anlaşma Yesrip’i  medeniyetin beşiği manasında Medine’ye döndürmüştür.

Şunu unutmayınız. Anadolu Türk’e müjdesini gerçekleştirdiği için Peygamberin hediyesidir. Değil mi ki İstanbul’u fetheden komutan, fetheden asker  o milletindir. Kıyamete kadar üzerinde yaşadığımız bu topraklar Türk yurdudur.

Yine unutmayınız ki Türkiye Medine Devletinin devamıdır. O zaman bu toprakların tekrar medeniyetin beşiği haline getirecek yeni bir Anayasa inşa etmek zorundayız.

Rahmetli Özal’ın 25 maddeden oluşan kısa ve öz bir Anayasa taslağı hazırlattığını biliyoruz. Bu konudan Ahmet Özal bir gün bahsetmişti. Anayasa tartışmalarının yaşandığı bir dönem de bu taslak metnin peşine düşmüştüm. Ahmet Özal’dan taslağı istemiştim. O da taslağın Annesinde emanet olduğunu söyleyerek aracı olmuştu. Fakat Semra Hanım  mesaj göndererek “Türkiye zaten karışık. Daha da karışmasına vesile olmak istemiyorum”   diyerek o dönem bu taslağı vermek istememişti.

Türkiye 2023’e yaklaşıyor. 1960-1980 darbe Anayasalarının kalıntıları ile yeni bir medeniyet inşa etme imkânımız yoktur. Bu nedenle kısa, öz, yasakları çerçeveleyen değil özgürlüklerin teminatı bir Yeni Anayasa zamanıdır. Bunun için tarihten ders almak ve yararlanmak gerekir.

Yeni Anayasa ve Vesayet

Neredeyse hiç gündemde yoktu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günü açıklaması ile tekrar gündeme girdi. Oysa Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem tartışmaları muhalefet odaklı cılız olarak seslendiriliyordu.  Muhalefetin ‘Laf olsun torba dolsun’ mukabilinden çıkışları.

Çünkü Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem denilse de bundan kastin ne olduğu konusunda kamuoyuna muhalefet halen somut öneriler getiremedi daha. Eski sistemi savunma gücü olmayan muhalefet Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi toplumu oyalayan kavram olarak kullanıyor.

Geçtiğimiz yazılarda kaleme aldık. Eğer muhalefet Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem istiyorsa samimiyetini bugün mevcut şartlar dâhilinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde Meclis’in Anayasal olarak sahip olduğu yasama mutlaklığına uygun yeniden yapılandırması konusunda adım atar. Çünkü benim anladığım Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemde Meclis iradesinin etkinliğini artıracak.

Bunu sağlamak için zaten alt yapı hazır. O zaman buradan başlanmalıdır.

Erdoğan’ın açıklaması ile gündeme tekrar gelen Yeni Anayasa tartışması konusunda bir şaşkınlık söz konusu. Ne iktidar kanadından ne de muhalefet kanadından ciddi bir değerlendirme daha ortaya çıkmadı.

Hakikaten Yeni Anayasa konusu nereden çıktı? Evet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kesinlikle Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya sıfırdan ihtiyacı olduğu ortadadır. Fakat Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinden sonra birden gündemden düştü. Neden gündemden düştüğü anlaşılamamıştı. Şimdi de neden gündeme geldi? Pek anlaşılamadı. Şaşkınlık belki ondan.

Türkiye’de 2010’dan bu yana Yeni Anayasa tartışmaları yaşanıyor. 2011 seçimleri sonrası TBMM’de çok ciddi çalışmalar yapıldı. Hatta 60’dan fazla madde üzerinde bütün siyasi partilerin  ortak mutabakatı dahi sağlanmıştı.

O dönemde toplumun bütün kesimlerinde Yeni Anayasa konusu benimsenmiş ve katkı sağlamak içinde harekete geçilmişti. Halen benzeri yapılmayan ve şahsımın da içinde bulunduğu ekiple “Sahadan Yeni Anayasa’ya” adıyla kitaplaştırılan Memur-Sen’in Türkiye Geneli 50 Bin denekli Araştırması ortada duruyor.

Maalesef o çalışmalar birden kesildi. Aslında çalışmaların tıkanacağını “Kediye ciğer teslim edilir” gibi   o günlerde İstanbul dukalıklarına teminat verenlere işin havale edilmesinden belliydi. Ne hikmetse kulislere yansıyan bu tür bilgiler hep doğru çıkıyor.

15 Temmuz sonrası sürpriz şekilde MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi’ni gündeme getirmesi ve sonrasında hızlı şekilde Meclis’ten geçirilmesi sağlanmıştı. Bugün Yeni Anayasa’nın gündeme gelişi de sürpriz şekilde geldi. Gerçekten bu konuda hazırlıkların hangi seviyede olduğu konusunda bilgimiz yok.

Yeni Anayasa’yı kimler nasıl hazırlayacak? Meclis’te görüşmeleri nasıl yapılacak? Bir kurucu Meclise ihtiyaç var mı? Kurucu Meclis’in üyelerini kim belirleyecek?

Bu nedenle Yeni Anayasa’nın öncelikle çerçevesi çıkarılması gerekecek. Sonrasında ana unsurları üzerinde mutabakat sağlanmalı.

Her şeyden önce Yeni Anayasa’nın kodları dış etkenlerden nasıl korunacak? Çünkü Yeni Anayasa mutlak surette daha bağımsız Türkiye’nin önünü açmalıdır.

Aksi halde bir 100 yıl daha vesayet altında kalmamıza neden olacak yol açılır.  O nedenle bugün hangi şartlar zorlarsa zorlasın Yeni Anayasa her şeyden bağımsız bir şekilde inşa edilmek zorundadır.  Niye niyet niye kısmet. Hadi hayırlısı.

Yeni Anayasa ve 2023

Aslında yazının konusunu ABD yeni yönetiminin dünyayı ateşe verme hazırlığı olarak düşünmüştüm. Önceki gece bir televizyonda epeydir görmediğim bir dönemin dış politika uzmanlarının katıldığı programa takılıp kaldım.

İçlerinde halen bir muhalefet partisinin milletvekilliğini de yapan tanıdığım da vardı. Programı gıpta ile izledim. Çünkü konu iç siyasetten arındırılmış gayet gerçekçi ve milli bir bakışla değerlendirilebiliyordu. Kaldı ki katılımcıların farklı dış kaynaklardan beslendiklerini biliyorum. Ama Türkiye’de artık milli menfaatler söz konusu olduğunda mandacılığı aşarak aynı gerçeklerde buluşma durumuna geldiğimizi görüyorum.

Konu ABD yeni yönetimi, Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Çin-Rusya çerçevesinde Türkiye idi. Şahsen çok faydalandım. Özlediğim kıvamdaki bu tür açık oturumların bütün medya organlarına yayılmasında yarar var. Çünkü her gün gördüğümüz tiyatrocu simalardan gına geldi.

Not düşeyim ABD yeni yönetimi ülke içinde baş gösteren kaosu dünyayı ateşe sürükleyerek örtmeye çalışacak. Burada ana hedefinin ise Çin-Türkiye olduğunu gizlemedikleri görülüyor. Bu ateş bizi ne kadar yakar bilmiyorum. Ama ABD’yi kül edeceğinin garantisini verebilirim.

Dünya kaldığı yerden yürürken Türkiye’de ise yarım kalmış sistem değişikliklerine yönelik çok cılızda olsa çalışmalar var. Geçen hafta iki yazımızda iç siyasi gelişmeler ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem üzerine tartışmaları ele almıştık. Daha bu tartışmalar soğumadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Anayasa konusunu gündeme getirdi.

Türkiye garip bir ülke. 90 yıllık Parlamenter Sistemi  değiştirip Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteme geçiyorsunuz. Fakat darbe dönemlerinin yamalı bohçaya dönmüş  Anayasa hükümleri ile bu sistemi işlemeye çalışıyorsunuz. Hatta yürütmede  Başkanlık Sistemi uyguluyorsunuz ama yasama görevini yürüten Meclis’in işleyişi halen Parlamenter Sistemi ile gidiyor. 

Erdoğan’ın gündeme getirdiği yeni Anayasa konusunun neleri kapsadığını bilmiyorum. Ama öncelikli olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uygun yeni bir Anayasa olacağı muhakkak. İşte bu noktada yeni Anayasa’yı kim hazırlayacak? Hangi Meclis’ten geçecek? Eğer bugünkü Meclis bunu yapacak denirse işte bu noktada acilen yapılması gerekenler var. Yok, yeni dönem Meclis yapacak deniyorsa yine acil yapılması gerekenler var. İşte bu noktada her halükarda öncelikle yeni bir Anayasa Meclis’in yeniden yapılandırılmasından geçmektedir.

Bugün Anayasa’nın el vermesine rağmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine göre TBMM’deki yeniden yapılandırmayı bile hayata geçirememişseniz yeni Anayasa’yı hangi Meclis’ten geçireceksiniz? Sorusu akla gelir.

Yeni Anayasa’nın içeriğine çok girmiyorum. İçeriği tamamen bir başka tartışma konusu. 2023’e 2 yıl kaldı. Türkiye’de Cumhuriyettin ilanı Lozan Anlaşmasına dayanır. Türkiye’de bütün Anayasa’lar Lozan Anlaşması kodlarına göre işler. Bu kodların dışına çıktığınızda 1960’ta olduğu gibi, 1971’de olduğu gibi, 1980’de olduğu gibi, 1997’de olduğu gibi 15 Temmuz’da olduğu gibi önünüze darbeler ve darbe girişimleri çıkar.

Şimdi yeni Anayasa 2023’te Türkiye’yi tam bağımsız bir ülke durumuna ne kadar yaklaştıracak? Üzerimizde ağırlığı bulunan Lozan’ın kodlarından  hangi derecede kurtulacağız? Lozan gereği içimizde yerleşik kurumsal yapıları hangi derecede bertaraf edebileceğiz?

Gerçekten yeni bir Türkiye’nin doğuşuna uygun yeni bir Anayasa beklentisini ne kadar karşılayacak? İnşallah önümüzdeki günlerde toplumun bütün kesimlerini memnun edecek bir Anayasa konuşuruz. Bu yazı 391 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
110 Okunma
87 Okunma
67 Okunma
48 Okunma
110 Okunma
101 Okunma
100 Okunma
97 Okunma
95 Okunma
88 Okunma
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 27 19 5 3 59 27 60 +32
2 Galatasaray 28 18 6 4 55 23 58 +32
3 Fenerbahçe 28 18 6 4 52 28 58 +24
4 Trabzonspor 28 15 7 6 35 29 51 +6
5 Alanyaspor 28 13 8 7 44 28 46 +16
6 Hatayspor 28 13 8 7 48 35 46 +13
7 Gaziantep FK 28 11 7 10 40 32 43 +8
8 Fatih Karagümrük 28 11 9 8 43 37 41 +6
9 Göztepe 28 10 9 9 40 33 39 +7
10 Antalyaspor 28 7 6 15 26 31 36 -5
11 Sivasspor 27 7 7 13 31 32 34 -1
12 Konyaspor 27 8 11 8 33 34 32 -1
13 Yeni Malatyaspor 28 7 11 10 35 39 31 -4
14 Kayserispor 27 8 12 7 22 32 31 -10
15 Kasımpaşa 28 8 14 6 31 44 30 -13
16 Başakşehir FK 28 7 13 8 30 45 29 -15
17 Çaykur Rizespor 27 6 11 10 31 44 28 -13
18 MKE Ankaragücü 27 7 15 5 31 45 26 -14
19 BB Erzurumspor 28 6 14 8 27 46 26 -19
20 Denizlispor 27 6 15 6 26 48 24 -22
21 Gençlerbirliği 27 5 16 6 22 49 21 -27
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 25 16 4 5 40 19 53 +21
2 Samsunspor 25 14 3 8 42 24 50 +18
3 İstanbulspor 25 14 6 5 48 26 47 +22
4 Adana Demirspor 25 13 6 6 42 23 45 +19
5 Altınordu 25 13 6 6 38 32 45 +6
6 Altay 25 14 9 2 46 29 44 +17
7 Tuzlaspor 25 12 8 5 34 35 41 -1
8 Ankara Keçiörengücü 25 11 7 7 31 17 40 +14
9 Bursaspor 25 10 11 4 39 40 34 -1
10 Ümraniyespor 25 9 9 7 30 33 34 -3
11 Bandırmaspor 25 9 11 5 30 31 32 -1
12 Boluspor 25 8 12 5 26 28 29 -2
13 Adanaspor 25 7 12 6 35 37 27 -2
14 Menemenspor 25 6 10 9 29 41 27 -12
15 Balıkesirspor 25 6 11 8 26 35 26 -9
16 Akhisarspor 25 6 15 4 25 42 22 -17
17 Ankaraspor 25 3 15 7 16 40 16 -24
18 Eskişehirspor 25 1 17 7 15 60 7 -45
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 27 20 2 5 62 19 65 +43
2 Bodrumspor 27 14 6 7 60 37 49 +23
3 Sakaryaspor 27 13 4 10 44 28 49 +16
4 Van Spor 27 14 8 5 41 26 47 +15
5 Turgutluspor 27 15 10 2 38 38 47 0
6 Kırşehir Belediyespor 27 13 7 7 37 23 46 +14
7 Kırklarelispor 27 11 5 11 39 23 44 +16
8 Etimesgut Belediyespor 27 12 8 7 43 25 43 +18
9 Serik Belediyespor 27 10 7 10 41 36 40 +5
10 Tarsus İdman Yurdu 27 10 9 8 41 37 38 +4
11 Pendikspor 27 11 13 3 47 37 36 +10
12 Karacabey Belediyespor 27 10 11 6 32 31 36 +1
13 Sivas Belediyespor 27 8 8 11 41 34 35 +7
14 Pazarspor 27 10 12 5 40 43 35 -3
15 Bayburt Özel İdare Spor 27 9 15 3 33 45 30 -12
16 1922 Konyaspor 27 7 14 6 33 37 27 -4
17 Kastamonuspor 27 6 13 8 24 39 26 -15
18 Mamak FK 27 6 15 6 26 72 24 -46
19 Elazığspor 27 7 16 4 34 54 22 -20
20 Kardemir Karabükspor 27 1 24 2 10 82 2 -72
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 21 14 2 5 27 12 47 +15
2 1928 Bucaspor 21 13 2 6 41 14 45 +27
3 Yeşilyurt Belediyespor 21 13 6 2 33 16 41 +17
4 Arnavutköy Belediye 21 10 5 6 31 20 36 +11
5 Ofspor 21 10 5 6 30 25 36 +5
6 Belediye Derincespor 21 8 4 9 31 18 33 +13
7 Fatsa Belediyespor 21 7 7 7 16 19 28 -3
8 Artvin Hopaspor 21 7 8 6 27 34 27 -7
9 Edirnespor 21 6 8 7 23 25 25 -2
10 1877 Alemdağspor 21 6 10 5 26 36 23 -10
11 Kızılcabölükspor 21 5 9 7 19 25 22 -6
12 Çankaya FK 21 6 11 4 14 29 22 -15
13 Payasspor 21 5 10 6 23 31 21 -8
14 Nevşehir Belediyespor 21 5 11 5 19 21 20 -2
15 Antalya Kemerspor 21 5 11 5 18 34 20 -16
16 Manisaspor 21 1 12 8 15 34 11 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/03/2021 Başakşehir FK vs Beşiktaş
 13/03/2021 Sivasspor vs Fatih Karagümrük
 13/03/2021 Alanyaspor vs Antalyaspor
 13/03/2021 Çaykur Rizespor vs Hatayspor
 13/03/2021 Kayserispor vs Galatasaray
 14/03/2021 MKE Ankaragücü vs Göztepe
 14/03/2021 BB Erzurumspor vs Trabzonspor
 14/03/2021 Gaziantep FK vs Denizlispor
 14/03/2021 Fenerbahçe vs Gençlerbirliği
 15/03/2021 Kasımpaşa vs Konyaspor
 14/03/2021 Fenerbahçe - Gençlerbirliği Gençlerbirliği ligdeki son 11 maçında hiç kazanamadı  Fenerbahçe yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/03/2021 Giresunspor vs Bandırmaspor
 13/03/2021 Ankara Keçiörengücü vs Eskişehirspor
 13/03/2021 Boluspor vs Akhisarspor
 13/03/2021 Adana Demirspor vs İstanbulspor
 14/03/2021 Tuzlaspor vs Ümraniyespor
 14/03/2021 Balıkesirspor vs Altay
 14/03/2021 Menemenspor vs Adanaspor
 14/03/2021 Bursaspor vs Ankaraspor
 15/03/2021 Altınordu vs Samsunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/03/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Eyüpspor
 14/03/2021 Bodrumspor vs Sakaryaspor
 14/03/2021 Elazığspor vs Tarsus İdman Yurdu
 14/03/2021 Kardemir Karabükspor vs Kastamonuspor
 14/03/2021 Kırşehir Belediyespor vs Pazarspor
 14/03/2021 Mamak FK vs Van Spor
 14/03/2021 Pendikspor vs Kırklarelispor
 14/03/2021 Serik Belediyespor vs 1922 Konyaspor
 14/03/2021 Sivas Belediyespor vs Karacabey Belediyespor
 14/03/2021 Turgutluspor vs Etimesgut Belediyespor
 14/03/2021 Elazığspor - Tarsus İdman Yurdu Elazığspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Tarsus İdman Yurdu yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/03/2021 Manisaspor vs Artvin Hopaspor
 11/03/2021 Payasspor vs Edirnespor
 11/03/2021 Antalya Kemerspor vs Fatsa Belediyespor
 11/03/2021 Arnavutköy Belediye vs Nevşehir Belediyespor
 11/03/2021 Belediye Derincespor vs Kızılcabölükspor
 11/03/2021 Diyarbekirspor vs Yeşilyurt Belediyespor
 11/03/2021 Ofspor vs Çankaya FK
 11/03/2021 1928 Bucaspor vs 1877 Alemdağspor
 11/03/2021 Diyarbekirspor - Yeşilyurt Belediyespor Yeşilyurt Belediyespor ligde deplasmandaki son 5 maçını kazandı  Yeşilyurt Belediyespor kazanır
 11/03/2021 1928 Bucaspor - 1877 Alemdağspor 1928 Bucaspor ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  1928 Bucaspor yenilmez
 17/03/2021 Kızılcabölükspor - Arnavutköy Belediye Arnavutköy Belediye ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Arnavutköy Belediye yenilmez
 17/03/2021 Yeşilyurt Belediyespor - Belediye Derincespor Belediye Derincespor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Belediye Derincespor yenilmez
 17/03/2021 Nevşehir Belediyespor - Manisaspor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 17/03/2021 Artvin Hopaspor - 1928 Bucaspor Artvin Hopaspor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Artvin Hopaspor yenilmez
 17/03/2021 Kızılcabölükspor - Arnavutköy Belediye Kızılcabölükspor ligde evindeki son 9 maçında hiç kazanamadı  Arnavutköy Belediye yenilmez
 17/03/2021 Çankaya FK - Diyarbekirspor Diyarbekirspor ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Diyarbekirspor yenilmez
 17/03/2021 Edirnespor - Antalya Kemerspor Edirnespor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Antalya Kemerspor yenilmez
 17/03/2021 Nevşehir Belediyespor - Manisaspor Manisaspor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Nevşehir Belediyespor yenilmez
 17/03/2021 1877 Alemdağspor - Payasspor Payasspor ligde deplasmandaki son 11 maçında hiç kazanamadı  1877 Alemdağspor yenilmez
 17/03/2021 Artvin Hopaspor - 1928 Bucaspor 1928 Bucaspor ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  1928 Bucaspor yenilmez

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI